Társadalombiztosítási és Bérszámfejtési Módszertani Szemle

« Vissza

Gyermek születése és az azt követő időszak – A szülőket megillető szabadságok és ellátások

A munkáltatónak gondoskodnia kell arról, hogy az apasági szabadságot legkésőbb a gyermek születését követő második hónap végéig kiadja, a szülői szabadságot pedig a kérelem benyújtásától számított 15 napon belül biztosítsa. A fizetés nélküli szabadság idejére fennálló biztosítási jogviszonyt jelenteni kell a NAV felé, és a GYED, GYES melletti munkavégzést előzetesen egyeztetni kell a bérszámfejtéssel.

A munkáltató a gyermek születéséhez kapcsolódóan többféle jogcímen köteles távollétet biztosítani a munkavállalóknak, ezek időtartamát, igénybevételi feltételeit és díjazását a Mt. és a tb jogszabályok határozzák meg. Ide tartozik a szülési szabadság, az apasági szabadság, a szülői szabadság, valamint a fizetés nélküli szabadság. Ezen időszakokhoz jellemzően pénzbeli ellátás is kapcsolódik, például CSED, GYED, vagy GYES formájában. A különböző szabadságok és ellátások rendszere gyakran párhuzamosan működik, és részletes szabályozás vonatkozik arra is, mikor lehetséges ezek mellett munkát végezni.

A szülőket megillető szabadságok 

A munkáltató a gyermekvállaláshoz kapcsolódóan különféle jogcímen köteles mentesíteni a munkavállalót a munkavégzési kötelezettség alól, attól függően, hogy melyik szülőről van szó, illetve hogy milyen életkorú a gyermek. A szabadságok egy része távolléti díjjal, más részük fizetés nélkül jár, de utóbbihoz jellemzően tb ellátás kapcsolódik. A Mt. alapján:

A gyermekes munkavállalókat érintő szabályokkal kapcsolatban további 25 gyakorlati kérdésre ad szakmai választ 76 oldalas különszámunk, amelyet már több mint 1000 érdeklődő olvasott.

 
PDF letöltése

 

Kapcsolódó
A szülés után munkába visszatérő munkavállaló részmunkaidőben is foglalkoztatható, ha a munkakör jellege ezt lehetővé teszi

Szülés utáni munkába állás munkajogi háttere

A munkába visszatérő kismamák foglalkoztatásával kapcsolatos kötelezettségek nemcsak a munkaszerződés visszaállítását vagy módosítását érintik, hanem a munkaidő-kedvezmények biztosítását és a szigorú felmondási védelem betartását is megkövetelik.

 

A szabadságok igénybevételére vonatkozó szabályok

A szülőket megillető szabadságok igénybevételének feltételeit a Mt. szabályozza. Az apasági szabadságot legalább öt nappal, a szülői szabadságot legalább tizenöt nappal korábban kell írásban kérni. A szülési szabadság kezdő időpontját a munkavállaló határozza meg, legkorábban a szülés várható időpontját megelőző négy héttől, legkésőbb pedig a szülés napjától kezdődően. A szabadságok kiadása időpontjának jogszerű teljesítése kötelező. Az igényléshez minden esetben írásbeli kérelem, valamint – egyes esetekben – orvosi igazolás vagy a gyermek születési anyakönyvi kivonata szükséges.

Ellátások a gyermek születését követően

A gyermek születését követő időszakban az ellátások jogosultsági feltételeit, időtartamát és összegét elsősorban a Tbj., az Ebtv. és a családtámogatási törvény szabályozza.

A különböző ellátások egymással nem összevonhatók, és a munkavállalói jogviszony jellege alapvetően meghatározza, hogy melyik ellátásra lehet jogosult a munkavállaló.

Munka és ellátások kapcsolata

A tb ellátások egy része kizárja, más része pedig bizonyos feltételekkel megengedi a munkavégzést az ellátás folyósítása alatt. CSED folyósítása alatt keresőtevékenység nem folytatható. GYED mellett a gyermek féléves koráig szintén tilos a munkavégzés, ezt követően időbeli korlátozás nélkül lehet dolgozni. GYES esetén a munkavégzés szintén a gyermek féléves korától engedélyezett. GYET mellett keresőtevékenység legfeljebb heti 30 órában, illetve otthoni munkavégzés esetén időkorlátozás nélkül folytatható. 

Különös szabályok és gyakori tévhitek

A gyermekvállalással kapcsolatos szabadságok és ellátások rendszerében több eset is speciális szabályozást igényel, és gyakran félreértésekre ad okot. Ikerterhesség esetén a CSED, GYED és GYES időtartama, illetve jogosultsági feltételei módosulhatnak, a jogosultsági idők összeadódhatnak. Ha a munkavállaló a korábbi gyermekre járó ellátás alatt újabb gyermek után igényel CSED-et vagy GYED-et, akkor az új ellátás megelőzheti a korábbit, a folyósítási sorrendben a magasabb összegű ellátás elsőbbséget élvezhet. 
Gyakori félreértés, hogy a fizetés nélküli szabadság alatt automatikusan fennáll a biztosítás, de ez valójában csak GYED és GYES melletti igénybevétel esetén igaz. További tévhit, hogy az apasági szabadság igénybevételére bármikor sor kerülhet: valójában legkésőbb a gyermek születését követő második hónap végéig ki kell adni.

Adópraxis (2025-06-20)
Szeretnék ilyen híreket kapni a jövőben