2025-ben is módosultak a gyermekápolási táppénz szabályai annyiban, hogy – mivel a szülő egyedülállósága igen fontos körülmény a gyermekápolási táppénzre való jogosultság időtartama szempontjából – annak szabályait pontosították a gyakorlatban előforduló élethelyzetekre tekintettel.
A táppénz és gyermekápolási táppénz szabályai már 2023. július 1-jétől több ponton módosultak a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény (a továbbiakban: Ebtv.) keretében, de történt változás ezen a területen 2025. január 1-jétől is.
A gyermekápolás táppénz időtartama a gyermek életkorához kötött. Különbség van
gyermek után járó gyermekápolási táppénz időtartama között.
Az időtartam ebben a három életkori kategóriában évente
naptári nap.
Ez az időtartam a gyermekápolási táppénzre jogosult szülőket külön-külön illeti meg, azaz a két szülő összesen
naptári napra jogosult a gyermekápolási táppénzre.
Az egyedülálló szülőt korábban csak a háromévesnél idősebb gyermek után illette meg kétszeres időtartamban a gyermekápolási táppénz.
Ezt a helyzetet 2023. július 1-jétől kiegészítették az egy és három év közötti gyermek esetére is, ahol most már szintén kétszeres időtartamban, azaz az eddigi nyolcvannégy nap helyett százhatvannyolc napra jogosult az egyedülálló szülő gyermekápolási táppénzre.
Pontosították továbbá 2023. július 1-jétől a gyermek életkora szempontjából a gyermekápolási táppénz időtartamát. A módosított szabály pontosan meghatározza, hogy a gyermek születésnapjától, például a harmadik születésnapjától a következő születésnapját megelőző napig jár az adott évre járó, születésnaptól születésnapig meghatározott mérték.
Azt is pontosan rögzítették a módosítás során, hogy az egyes életkori kategóriák szerint járó gyermekápolási táppénz pontosan az adott korhatárt betöltött, például a hároméves gyermekre is vonatkozik, valamint ennél az életkornál idősebb gyermekre is.
A fentiekből látszik, hogy a szülő egyedülállósága igen fontos körülmény a gyermekápolási táppénzre való jogosultság időtartama szempontjából. A szülő egyedülállóságának szabályait pontosították a gyakorlatban előforduló élethelyzetekre tekintettel az Ebtv. végrehajtási rendeletének, a 217/1997. (XII. 1.) Kormányrendelet 27. § (1) bekezdésében, amely szerint a gyermekápolási táppénzre való jogosultság vonatkozásában egyedülállónak minősül az elvált szülők esetében az is, aki a közös gyermek tekintetében egyedül gyakorolja a szülői felügyeleti jogot, illetve a válás nélkül a házastársától különélő szülő, akinél a gyermek életvitelszerűen tartózkodik, kivéve, ha élettársa van.