Ez a tartalom 38 napja jelent meg, lehetséges, hogy az itt szereplő információk már nem aktuálisak.
Önnek válogatott legfrissebb tartalmainkat személyes kezdőlapján mindig elérheti.
Az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló törvény legújabb módosítási tervezete lehetővé tenné a mezőgazdasági idénymunka naptári évi százhúsz napos időtartamának további, legfeljebb kilencven nappal történő meghosszabbítását. Ezzel összefüggésben módosulnának más törvényi szabályok is.
A (cikkünk publikálásakor) T/11148. szám alatti irományként tárgyalja az Országgyűlés az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló 2010. évi LXXV. törvény (Efotv.) módosításáról szóló törvényjavaslatot, amely lehetővé tenné a mezőgazdasági idénymunka naptári évi százhúsz napos időtartamának további legfeljebb kilencven nappal történő meghosszabbítását.
Az Efotv. meghatározása szerint mezőgazdasági idénymunka a növénytermesztési, erdőgazdálkodási, állattenyésztési, halászati, vadászati ágazatba tartozó munkavégzés, továbbá a termelő, termelői csoport, termelői szervezet, illetve ezek társulása által a megtermelt mezőgazdasági termékek anyagmozgatása, csomagolása – a továbbfeldolgozás kivételével –, feltéve, hogy azonos felek között a határozott időre szóló munkaviszony időtartama nem haladja meg egy naptári éven belül a százhúsz napot (Efotv. 2. §).
Az idénymunkát a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 90. § c) pontja határozza meg, miszerint idényjellegű a munkáltató tevékenysége, ha a munkaszervezéstől függetlenül az év valamely időszakához vagy időpontjához kötődik.
A mezőgazdasági idénymunka közterhe a munkaviszony minden naptári napjára munkavállalónként a tárgyhónap első napján érvényes minimálbér 0,75 százaléka [Efotv. 8. § (2) bekezdés a) pont], a nyugellátás számítási alapja pedig naponta a tárgyhónap első napján érvényes minimálbér 2,1 százaléka [Efotv. 10. § (2) bekezdés a) pont].
A mezőgazdasági idénymunka évi százhúsz napos időtartamának további kilencven nappal történő meghosszabbításának a lehetővé tételét a jogalkotó azzal indokolja, hogy a mezőgazdasági ágazat működőképessége fenntartása céljából az egyszerűsített foglalkoztatáson belül a mezőgazdasági idénymunka esetében szükséges annak biztosítása, hogy az általános szabályoktól eltérően több napot dolgozhassanak a munkavállalók ebben a foglalkoztatási formában. A jogalkotó célja, hogy e törvénnyel hozzájáruljon a mezőgazdasági ágazatban az idénymunka kimagasló munkaerőigényének biztosításához, valamint – minden nemzetgazdasági ágazatot érintően – rugalmasabbá tegye az alkalmi munka alkalmazhatóságát.
Az Efotv. 1. §-a kiegészülne egy (4b) bekezdéssel, amely eltérne azon 2025. július 01. napjától hatályos főszabálytól, miszerint, ha a munkavállaló idénymunkára, vagy idénymunkára és alkalmi munkára létesít több ízben munkaviszonyt, akkor ezen munkaviszonyok együttes időtartama a naptári évben a százhúsz napot nem haladhatja meg (2025. június 30-ig hatályos szabály szerint az időtartambeli korlátot azonos felek közötti munkaviszony-létesítés tekintetében kell vizsgálni, ezt követően a százhúsz napot a munkavállaló vonatkozásában kell számolni, akárhány munkáltatóval is létesít idénymunkára vonatkozó jogviszonyt).
A módosítás ehhez képest lehetővé teszi, hogy ha a munkavállaló mezőgazdasági idénymunkára létesít több alkalommal munkaviszonyt, akkor ezen munkaviszonyok együttes időtartama a naptári évben a százhúsz napot legfeljebb további kilencven nappal meghaladja.
Azaz az évi háromszázhatvanöt/hat napból az eddigi százhúsz nap helyett kétszáztíz napot dolgozhat majd egy munkavállaló mezőgazdasági idénymunkában, amely a munkáltató számára kedvezőbb, hiszen a közteher mértéke kevesebb mint egy hagyományos munkaviszony adóterhe, és a foglalkoztatás rugalmasabb szabályok szerint tud megvalósulni. Ugyanakkor a munkavállaló a hagyományos munkaviszonnyal szemben nem lesz biztosított, kizárólag nyugellátásra, baleseti egészségügyi szolgáltatásra, valamint álláskeresési ellátásra szerez jogosultságot, nem jogosult betegszabadságra.
Eltérően alakulna a további kilencven napnyi mezőgazdasági idénymunka közterhe, ugyanis a százhúsz napra vonatkozó tárgyhónap első napján érvényes minimálbér 0,75 százaléka helyett a százhúsz napon túli további kilencven napi mezőgazdasági idénymunkára a tárgyhónap első napján érvényes minimálbér 1,125 százalékát kellene közteherként megfizetni – [Efotv. 8. § (2) bekezdés b) pont].
Ehhez a megváltozott közteherhez megváltozott nyugellátás számítási alap is kapcsolódna. A mezőgazdasági idénymunka százhúsz napot meghaladó további kilencven napjára a nyugellátás számítási alapja a tárgyhónap első napján érvényes minimálbér 3,15 százaléka lenne (a százhúsz napra vonatkozó 2,1 % helyett) – [Efotv. 10. § (2) bekezdés b) pont].
A fenti módosításokat – elfogadás esetén – a 2026. január 01. napját követően keletkezett, Efotv. szerinti foglalkoztatási jogviszonyok esetében kell alkalmazni.