Társadalombiztosítási és Bérszámfejtési Módszertani Szemle

« Vissza

Ügyvezető tulajdonos szülési szabadsága

Egyszemélyes kft. tulajdonosa és ügyvezetője milyen feltételekkel jogosult a gyermek születésével kapcsolatos juttatások igénybevételére?

Lényeges kérdés, hogy az ügyvezető társas vállalkozóként vagy munkaviszonyban látja el az ügyvezetői tevékenységet.

Szülési szabadság csak munkaviszonyban vehető igénybe, szülési szabadságra az édesanya jogosult, amelynek időtartama 24 hét.  A szülési szabadságot – eltérő megállapodás hiányában – úgy kell kiadni, hogy legfeljebb négy hét a szülés várható időpontja elé essen.
Mind munkaviszony, mind a társas vállalkozói jogviszony biztosítási jogviszonynak minősül. A biztosítási jogviszony alapján, a gyermek születéséhez kapcsolódóan megállapítható a csecsemőgondozási díj, illetve a gyermekgondozási díj.

Csecsemőgondozási díjra (csed-re) jogosult az a nő, aki a gyermeke születését megelőző 2 éven belül 365 napon át biztosított volt, és akinek a gyermeke

A csecsemőgondozási díjra jogosultsághoz szükséges előzetes 365 napi biztosítási időbe be kell számítani

Csecsemőgondozási díj 24 hétre jár. Ha a csecsemőgondozási díj iránti kérelem a szülés várható időpontját megelőző 28 napnál korábban kerül benyújtásra, akkor a kérelem elbírálására vonatkozó határidő a szülés várható időpontját megelőző 28. napon kezdődik.

Csecsemőgondozási díj lejártát követően kerül sor gyermekgondozási díj megállapítására.

Gyermekgondozási díjra (rövidítve: gyed-re) jogosult

Az előzetes 365 napi biztosítási időbe be kell számítani

A gyermekgondozási díjat igényelheti az édesanya, illetve az édesapa. A gyermekgondozási díj a gyermek 2 éves koráig jár, míg ikergyermekek esetében a gyermekek 3 éves koráig jár.

Leipán Tibor (2025-04-15)
Szeretnék ilyen híreket kapni a jövőben