Társadalombiztosítási és Bérszámfejtési Módszertani Szemle

« Vissza

Éleslátást biztosító szemüveg biztosítása

Az éleslátást biztosító szemüveg elszámolása és annak szabályos kezelése nyomán felmerülő kérdéseket elemeztük. Mi a teendő azon munkavállalók eesetében, akik minimum 4 órát töltenek minden nap a monitor előtt? Kontaktlencsét is téríthet a dolgozónak a vállalat?

Az Szja törvény 1. számú melléklet 8.8 pontjából kiindulva, adómentes a jogszabály által előírt használatra tekintettel juttatott védőeszköz, továbbá baleset- és egészségvédelmi eszköz.
 
A védőeszközöket illetően még a 71/2011. (XII. 31.) BM rendelet is irányadó. Hivatkozással az Szja törvény. 4. § (2) bekezdésében foglaltakra a védőeszközök tekintetében nincs adófizetési kötelezettség. A védőeszközök közé tartozik pl. a védősisak, biztonsági cipő, arcvédő maszkok, hallásvédő, kesztyű, biztonsági öv, és a kérdés szerint védőszemüveg illetve kontaktlencse is. 

Az, hogy a kérdés szerinti szemüveg valóban védőszemüvegként funkcionál, ez az előzetes szakorvosi vizsgálat dönti el, ezt követően pedig a juttatás biztosítása már a munkáltató feladata.

A képernyő előtti munkavégzés minimális egészségügyi és biztonsági követelményeiről szóló 50/1999. (XI. 3.) EüM rendelet 6. § szerint, amennyiben a szemészeti szakvizsgálat eredményeként indokolt, illetve a munkavállaló által használt szemüveg vagy kontaktlencse a képernyő előtti munkavégzéshez nem megfelelő, a munkáltató a munkavállalót ellátja a minimálisan szükséges, a képernyő előtti munkavégzéshez éleslátást biztosító szemüveggel. 

Ez annyit jelent, hogy mind a kontaktlencsét, mind pedig a védőszemüveget (beleértve a szemüvegkeretet is) biztosítja a munkavégzéshez a munkáltató a szakorvosi vizsgálat eredményeként az 50/1999. EüM rendelethez 7. §-hoz igazodóan. Az adómentességet nem befolyásolja a védőszemüveg vagy kontaktlencse ára, amely értelemszerűen eltérő a dioptriák közötti árkülönbség miatt.

A munkahelyi orvosi vizsgálat tekintetében a kétéves időintervallum nem alkalmazható, mivel arra nincs garancia, hogy valamennyi dolgozó esetében csak két év után lehetséges a szem romlása. Tehát itt is a szakorvos megállapítása az irányadó. Itt inkább arról lehet szó, hogy akik monitor előtti munkavégzést folytatnak, azoknak legalább kétévente felülvizsgálatra kell elmenniük a szemész szakorvoshoz, ha ezt a köztes időszak nem indokolná.

Az áfa levonása tekintetében kiindulási pont az, hogy a védőszemüveg egy munkavédelmi eszköz, amely valamely céges tevékenységhez kapcsolódik. 

Ha a védőszemüveg esetében az áfa levonhatósága igazodik a bevételszerző adóköteles tevékenységhez, vagyis ha a használat áfaköteles tevékenységhez kapcsolódik, akkor az eset összes körülményeire tekintettel a szemüveget terhelő áfa levonásba helyezhető, egyébként pedig nem.

Leipán Tibor (2025-04-14)
Szeretnék ilyen híreket kapni a jövőben