Társadalombiztosítási és Bérszámfejtési Módszertani Szemle

Ez a tartalom 15 napja jelent meg, lehetséges, hogy az itt szereplő információk már nem aktuálisak.
Önnek válogatott legfrissebb tartalmainkat személyes kezdőlapján mindig elérheti.

« Vissza

Gyod melletti vállalkozói tevékenység

Folytatható-e GYOD (gyermekek otthongondozási díja) státusz mellett vállalkozói tevékenység a GYOD elvesztése nélkül? Ha igen, van-e valamilyen különös korlátozás a tevékenységre vonatkozóan és milyen járulékfizetési kötelezettségek keletkeznek?

Nem jár a gyermekek otthongondozási díja annak, aki keresőtevékenységet folytat és munkaideje – az otthon történő munkavégzés kivételével – a napi 4 órát meghaladja.

A fenti szabály kapcsán meg kell jegyezni, hogy amennyiben a gyermekek otthongondozási díjában részesülő vállalkozó a vállalkozói tevékenységét otthonról folytatja, semmilyen korlátozást nem kell szembenéznie. Továbbá a munkaidő munkaviszonyban alkalmazandó fogalom. Mindezek alapján álláspontunk szerint, a vállalkozói tevékenységnél nincs munkaidő.

A 2019. évi CXXII. törvény 40. § (4) bekezdés b) pontja alapján, nem kell megfizetni a minimális alapok szerint a társadalombiztosítási járulékot, amíg az egyéni vállalkozó gyermekek otthongondozási díjában részesül, kivéve, ha a gyermekek otthongondozási díjának fizetési időtartama alatt vállalkozói tevékenységét személyesen folytatja. 
Azaz, 

ha az egyéni vállalkozó a gyermekek otthongondozási díja alatt folytatja az egyéni vállalkozói tevékenységét, akkor ebben az időszakban legalább a minimális alapból kell fizetni a társadalombiztosítási járulékot és a szociális hozzájárulási adót.

Minimális alap: 18,5 százalék társadalombiztosítási járulékfizetés alapja havonta legalább a minimálbér, szakképzettséget igénylő tevékenység esetén a garantált bérminimum, míg a 13 százalék szociális hozzájárulási adó alapja legalább a minimálbér 112,5 százaléka, szakképzettséget igénylő tevékenység esetén a garantált bérminimum 112,5 százaléka.
A fenti minimális alapok szerint kell megfizetni a társadalombiztosítási járulékot és a szociális hozzájárulási adót akkor is, ha a vállalkozónak nincsen jövedelme. Ha az szja alapot képező jövedelme meghaladja a fenti minimális alapot, akkor ez a jövedelem képezi a társadalombiztosítási járulék és a szociális hozzájárulási adó alapját.
Kisadózás: Nincs olyan, hogy másodállású kisadózó. A kisadózásról szóló törvény alapján, a kisadózást csak egyéni vállalkozó választhatja, aki egyben főfoglalkozásúnak minősül. Gyermekek otthongondozási díjának folyósítása alatt az egyéni vállalkozó dolgozhat főfoglalkozású kisadózóént és havonta 50 000 forint tételes adót kell megfizetnie.

dr. Radics Zsuzsanna (2025-02-16)
Szeretnék ilyen híreket kapni a jövőben