Ez a tartalom 22 napja jelent meg, lehetséges, hogy az itt szereplő információk már nem aktuálisak.
Önnek válogatott legfrissebb tartalmainkat személyes kezdőlapján mindig elérheti.
A kérdésben szereplő cégben nincs munkavállaló, ilyenkor az ügyvezetőre nem lehet a 08-as bevallás tekintetében ’NY’ jelű nyilatkozatot beadni. Megfelelő, ha havonta pl. mellékállású társas vállalkozóként nullás bevallást adnak be?
Az „NY” jelű nyilatkozat (kitöltési útmutatója szerint) nem nyújtható a havi adó- és járulékbevallás (’08-as) helyett, ha az adott bevallási időszakban adókötelezettség ugyan nem keletkezett, a jogszabály mégis adatszolgáltatási kötelezettséget ír elő (például a biztosítási időre vonatkozóan). Ilyen eset lehet például, ha az adózónak egy foglalkoztatottja van, aki a bevallási időszakban táppénzen van.
Ebbe a körbe tartozik a kérdésében említett ügyvezető is, mivel a társas vállalkozói jogviszony főszabályként akkor is biztosítási kötelezettséget eredményez, ha az érintett adott időszakban jövedelemben nem részesült.
A biztosítotti bejelentési kötelezettség egyértelműen kiterjed azokra az ügyvezetőkre, vezető tisztségviselőkre is, akik adott cégben nem kapnak semmilyen juttatást.
Például, ha valaki az „A” cégben ellenérték fejében látja el az ügyvezetést, vagy személyesen közreműködik a társaság tevékenységében, és a „B” cégben ellenérték nélkül vállal ügyvezetést, cégvezetést stb., akkor őt a „B” cégnél is terheli a bejelentési kötelezettség.
Jelen esetben is ún. többes jogviszonyos társas vállalkozóról beszélünk. Amennyiben több gazdasági társaság személyesen közreműködő tagja az érintett személy, úgy a járulékfizetési alsó határ utáni járulékot a választása szerinti társaságban kell megfizetnie.
A választásáról évente egy alkalommal, az adott év január 31. napjáig kell nyilatkozatot tennie a vállalkozások felé.
Ha a vállalkozó év közben létesít új társas vállalkozói jogviszonyt, akkor az év eleji választását már nem módosíthatja, hanem arról értesítenie kell az új társaságot.
A társas vállalkozónak csak az általa választott társaságban kell legalább a járulékminimum után a kötelező járulékokat megfizetni, a többi társas vállalkozói jogviszonyában csak a ténylegesen megszerzett tagi kivét után keletkezik adó és járulékfizetési kötelezettsége. Ha viszont nem részesül díjazásban, úgy az adó és járulékfizetés alól is mentesül.
Fentiekre – és az Art. 50. § (1)-(2) bekezdéseire, ezen belül a (2) bekezdés 25. pontjára – figyelemmel, a ’08-as jelű bevallást mindkét cégnél be kell nyújtani az említett személyről azzal, hogy ahol nem fizet járulékot, ott a bevallás M-lapjának F blokkjában meg kell adni annak az adóalanynak nevét és adószámát, ahol a magánszemély után a járulékot fizetik.