Ez a tartalom 20 napja jelent meg, lehetséges, hogy az itt szereplő információk már nem aktuálisak.
Önnek válogatott legfrissebb tartalmainkat személyes kezdőlapján mindig elérheti.
Nem kötelező, de több szempontból is célszerű egységes szabályzatban rendezni a foglalkoztatással összefüggő munkavédelmi kérdéseket. A 2025-ös év vonatkozásában is több ponton változtak a munkavédelmi szabályok, valamennyi vonatkozó szabályzatot érintve. Tudástárunkban már megtalálható mind a 11 változással érintett munkavédelmi dokumentum.
Munkavédelmi szabályzat készítésére a munkáltatónak jogszabály által előírt kötelezettsége nincs, azonban a munkáltató rendelkezhet úgy – és érdemesebb is így eljárni – hogy a számos egyedi utasítás helyett egységes szerkezetű szabályzatban fekteti le a munkavédelmi követelményrendszert.
A munkavédelmi szabályzat elkészítése azért is célszerű, mert kiváltja azokat a szabályozási területeket, melyekre jogszabály a munkáltatót írásbeli rendelkezési kötelezettségekkel terheli és egyúttal lehetőséget biztosít arra, hogy a munkavédelemmel kapcsolatos követelményeket a munkáltató sajátosságainak megfelelően teljesíthesse, vagyis a követelmények teljesítésének módját saját arculatára formálja.
A 2025-ös évet érintő jogszabályváltozásokkal összefüggésben idén is több ponton kell módosítani a munkavédelmi szabályzatokat.
A munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény 2024. szeptember 1-jén hatályba lépett előírási szerint a munkavállaló csak olyan munkára és akkor alkalmazható, ha
A fenti változásokat is tartalmazó jogszabály
A Magyar Közlönyben 2024. február 08-án közzétett 6/2024. (II. 8.) NGM rendeletben meghatározásra kerültek a munkakörök és a részletes szabályok.
Az alábbi munkakörökben nem kötelező az „élőszavas” munkavédelmi oktatás megtartása 2024-től:
Említett munkakörökben a munkavédelmi ismeretek átadása teljesíthető a szokásos módon munkavédelmi oktatás megtartásával vagy – 2024. február 9-étől – az általános oktatási tematika átadásával.
Az általános oktatási tematika átadásának módjai lehetnek a munkavállalók tájékoztatása az általános oktatási tematika elérhetőségéről, valamint az általános oktatási tematika belső elektronikus hálózaton történő közzététele.
A munkavédelmi szempontú előzetes vizsgálatot, illetve időszakos biztonsági felülvizsgálatot – kivéve a veszélyes technológia esetét – szakirányú képzettséggel és munkavédelmi szakmai képesítéssel rendelkező személy, vagy szakirányú munkabiztonsági szakértő, vagy jogszabályban erre feljogosított személy, vagy erre akkreditált intézmény végezheti. A veszélyes technológia vizsgálatát szakirányú munkabiztonsági szakértői engedéllyel rendelkező személy végezheti.
Jelentős változás, hogy a munkavédelmi szempontú előzetes vizsgálatban, időszakos biztonsági felülvizsgálatban résztvevő munkavédelmi szakembernek a munkavédelmi szakmai képesítés mellett szakirányú képzettséggel is rendelkeznie kell.
Munkavédelmi szabályzat (2025)
https://jogkoveto.hu/Iratminta/munkavedelmi-szabalyzat-2025
Munkavédelmi szabályzat (nonprofit szervezetek számára) (2025)
https://jogkoveto.hu/Iratminta/munkavedelmi-szabalyzat-nonprofit-szervezetek-szamara-2025
Munkavédelmi Szabályzat (fogyatékos személy foglalkoztatása) (2025)
https://jogkoveto.hu/Iratminta/munkavedelmi-szabalyzat-fogyatekos-szemely-foglalkoztatasa-2025
Munkavédelmi Szabályzat (kiskereskedelmi- és vendéglátó tevékenységhez) (2025)
https://jogkoveto.hu/Iratminta/munkavedelmi-szabalyzat-kiskereskedelmi-es-vendeglato-tevekenyseghez-2025
Otthoni munkavégzéssel kapcsolatos eljárási rend
https://jogkoveto.hu/Iratminta/otthoni-munkavegzessel-kapcsolatos-eljarasi-rend-2025
A biztonsági és egészségvédelmi terv különös jelentőségét az adja, hogy enélkül a kivitelezési tevékenység nem kezdhető el. A 4/2002. (II. 20.) SzCsM-EüM együttes rendelet a dokumentumot úgy szabályozza, hogy a kivitelező az építési munkahely kialakítását csak akkor kezdheti meg, ha a kivitelezési tervdokumentáció részét képezi a biztonsági és egészségvédelmi terv.
A kivitelezési tervdokumentációk készítésénél, az építőipari kivitelezési tevékenység előkészítésénél és végzésénél a tervezőnek, illetve a kivitelezőnek – ezek hiányában az építtetőnek – figyelembe kell vennie a munkavédelemre vonatkozó szabályokban meghatározott előírásokat. Figyelembe kell vennie azokat a különböző munkafolyamatokat, illetve munkaszakaszokat, amelyeket egyidejűleg, illetve egymást követően végeznek, és meg kell határoznia ezek előrelátható időtartamát. A biztonsági és egészségvédelmi tervben meg kell határozni az adott építési munkahely sajátosságainak a figyelembevételével a munkahelyre, a munkavégzésre vonatkozó egészségvédelmi és biztonsági követelményeket.
A Biztonsági és Egészségvédelmi Terv 2025. évre aktualizált változatát is elérheti.
A Tűzvédelmi Szabályzat aktualizálását is több jogszabályt módosítása érintette.
A Magyar Közlöny 2024. évi 137. számában, 2024. december 30-án kihirdették, 2025. január 1-jén hatályba lépett az Országos Tűzvédelmi Szabályzatról szóló 54/2014. (XII. 5.) BM rendelet (OTSZ) 18. mellékletének módosítása.
A beépített tűzjelző berendezésnél, tűzoltósági kulcsszéfnél, tűzoltósági rádióerősítőnél, evakuációs hangrendszernél, pánikzárnál, vészkijárati zárnál, vészkijárat biztosító rendszernél, hő- és füst elleni védelem megoldásainál (kivéve füstgátló nyílászárók) hat hónapról egy évre nőtt az időszakos felülvizsgálat, karbantartás periódusa.
Frissített tűzvédelmi szabályzatunk és a kapcsolódó általános érvényű tűzvédelmi szabályok
A kockázatértékelés a munkavégzés körülményeinek, a munkakörnyezet kialakításának, valamint az ott lezajló folyamatoknak az áttekintése, elemzése és kiértékelése. Célja a potenciális veszélyek azonosítása, hogy ezáltal felbecsülhetővé tegye a kockázat mértékét. Kockázatértékelési szolgáltatásaink pontosan ezt nyújtják ügyfeleink számára.
A munkavédelmi kockázatértékelést mindenképpen (tevékenységtől függetlenül) kötelező elvégeztetni,
Mivel – az Mvt. 54. § szerint – a munkáltató köteles minőségileg, illetve szükség esetén mennyiségileg értékelni a munkavállalók egészségét és biztonságát veszélyeztető kockázatokat. Lényeges, hogy a kockázatértékelés elvégzése munkabiztonsági és munka-egészségügyi szaktevékenységnek minősül.
A 2025. évben jelentős változás, hogy a kockázatértékelést legalább 5 évente szükséges elvégezni az eddigi 3 év gyakoriság helyett.
A tudástárban megtalálható általános kockázatértékelési szabályzat (2025)
A munkahelyi kockázatértékelés elvégzésével még nem tesz eleget a jogszabályi kötelezettségeknek: a kémiai és biológia kockázatértékeléseket, kockázatbecsléseket szükséges még elvégeztetni munkavédelmi szakemberekkel.
A 2000. évi. XXV. törvény 19 § és a 5/2020. (II. 16.) ITM rendelet 5. §-ában foglaltak értelmében a Kémiai kockázatelemzést minden vegyszert használó és forgalmazó munkahelyen (pl. takarítás, vendéglátó tevékenység) el kell készíteni és felül kell vizsgálni rendszeresen szakemberrel.
A kémiai kockázatbecslés elemei:
A biológiai kockázatértékelés fertőzésveszély, járványveszély kockázata esetén vizsgálja az adott munkakörnyezet adottságait, majd a veszélyeztetettségi szint meghatározása után meghatározza a szükséges teendőket.
Célja, hogy a munkavállalók biztonságát és egészségét fenyegető kockázatok megbecsülhetőek, továbbá a szükséges intézkedések meghatározhatók legyenek. A biológiai kockázatbecslés alapjául szolgál a szükséges egyéni védőeszközök és a munkaköri védőoltások meghatározásának.
A kémiai- és biológia kockázatértékelés szabályzatai már elérhetőek.